Kalná a mléčná voda v bazénu - vločkovač většinou nestačí
Chceme-li se zbavit kalné a mléčné vody v bazénu, musíme znát příčinu. Mezi hlavní příčiny patří zkažená voda v bazénu, nedostatečná filtrace a dezinfekce. Druhou variantou mohou být problémy s tvrdostí vody a vysrážení minerálních látek.
Změření pH a dezinfekce - chlóru, kyslíku atd.
Nepotřebujeme žádné rozsáhlé rozbory vody, vystačíme si se základními testry. Při každém problému s vodou v bazénu je základ měření pH a dezinfekce, kterou používáte. Pokud není správná hodnota pH, neúčinkuje správně dezinfekce a problém je na světě. Důležitá je požadovaná hodnota dezinfekční látky ve vodě. Při nedostatku se voda kazí, vzniká ideální půda pro mikroorganismy, bakterie, řasy a ty způsobují zakalení vody. Naopak při předávkováním se může vysrážet chlornan vápenatý z chlor shocku. Čtěte etikety a dávkování u jednotlivých přípravků! Pokud naměříme správné hodnoty, máme vyhráno. Pokud ne, přichází úprava pH a dezinfekci na požadovanou hodnotu. Použijeme chlor šok nebo bezchlorovou chemii. Více info v článku chlor šok a jak ho použít.
Kontrola pískové (kartušové) filtrace
Zkontrolujte pískovou filtraci. Ujistěte se, že je dostatečně propláchnutý písek a nejsou zde nečistoty. Důležitá je výměna písku, doporučujeme výměnu písku neodkládat. Písek ve filtraci vydrží rok, maximálně dva - podle velikosti filtrace. Písek není drahá záležitost a s čistým pískem se sníží náklady na bazénovou chemii. U kartušových filtrů postupujte stejně. Vyčistěte filtr a pokud není v dobrém stavu, zvažte nákup nového, nebo rovnou pískové filtrace. Ta je mnohonásobně účinější. Dostatečně filtrujte vodu v bazénu!
Tvrdá voda - vysrážené minerály
Předpokladem je, že každý provozovatel bazénu zná tvrdost a alkalitu napouštěné vody. Pokud ne, vyžádejte si rozbor dodávané vody. Pokud používáte pro napouštění vodu ze studny, pořiďte si testry bazénové vody na měření tvrdosti vody a alaklity (stačí ve formě papírku).
Pokud máte tvrdou vodu, doporučujeme ošetřit přípravky na sníženi tvrdosti. Tyto přípravky vážou minerální (vápník, hořčík) i železité ionty (železo, měď, mangam). Zabrání zákalům v bazénové vodě a usazování minerálu a železa na stěnách a příslušenství bazénu. Přípravky na čištění a preventivní ošetření bazénové vody naleznete v eshopu.
Vločkování nečistot
Po zjištění a odstranění nečistot přicháží čas na vločkovač. Tento prostředek vysráží neodfiltrovatelnou suspenzi - zákal do vloček. Tyto vločky pohltí filtrace, případně se usadí na dně bazénu. Zde je možné nečistoty vysát bazénovým vysavačem. Jednotlivé přípravky, ceny a návody k použití naleznete v kategorii vločkovač do bazénu.
Více informací naleznete v naší bazénové poradně.