Zprovoznění bazénu po zimě
Zprovoznění bazénu po zimě je trošku náročnější než zazimování bazénu, je nutno dbát na čistotu bazénu a správně ošetřit vodu tak, aby se nám nekazila a my si mohli užívat koupání v čisté vodě.
Pokud je bazén přes zimu přikryt plachtou, zprovoznění bazénu po zimě je snazší, čištění nebude tak náročné. Plachta zachytí spoutu nečistot a listí.
Čištění bazénu po zimě
Nejprve je nutno očistit stěny bazénu. Je vhodné snížit hladinu vody tak, aby mohla být důkladně vyčištěna i případná linka kolem původní hladiny vody. Doporučujeme přípravek od společnosti Chemoform COMPACTAL GEL a to jak z důvodu jeho vysoké účinnosti, tak i z důvodu jeho skupenství. Nejedná se o granulát či kapalinu, ale o gel, který při aplikaci nestéká do vody. Přípravek naneseme na houbičku a vyčistíme zněčištěná místa, necháme několik minut působit a potom otřeme vlhkou houbičkou nebo hadříkem. Při silném znečištění je nutno tento postup opakovat. Vybirat můžete z mnoha výrobků, více informací o produktech naleznete v eshopu - čistící prostředky pro bazény.
Jak vyčistit dno bazénu po zimě? Nečistoty usazené na dně bazénu jednoduše vysajeme, použít můžeme speciální byzénový vysavač. Nečistoty na hladině vybereme síťkou.
Po vyčištění bazénu je možno začít s dopouštěním vody.
Kontrola pískové filtrace
Při zprovoznění bazénu po zimě je vhodné zkontrolovat kvalitu písku ve filtraci, dle stupně znečištění provést jeho výměnu nebo jen proplach. Filtrační písek po roce až dvou ztrácí filtrační schopnost a zbytečně utrácíte za bazénovou chemii.
Úprava bazénové vody po zimě
Po dopuštění vody pomocí testrů zkontrolujeme pH vody a tvrdost.
Je nutné upravit pH vody na požadovanou hodnotu 6,8 – 7,4, pomohou přípravky pH plus nebo pH minus. Na výběr je mnoho variant, co se týče velikosti balení nebo skupenství (granulát, tekutý). Výhodnější je balení větší, protože kontrola a následná úprava pH je nutná po celou koupací sezónu. V případě, že pH vody je vyšší, voda může být mléčná, v případě vyšších hodnot pH dochází ke zvýšené korozi, blednutí barev..., v obou případech další přípravky nefungují, jak by měly. Po aplikaci přípravku pH necháme vodu filtrovat. Nemícháme s dalšími chemikáliemi.
V případě potřeby upravíme tvrdost vody, doporučujeme přípravek CALZESTAB EISENEX, který snižuje tvrdost vody a zároveň tak zamezuje usazování železa a vodního kamene, optimální tvrdost vody je 6-10 stupňů německých. Další výrobky na snížení tvrdosti vody a odstranění vodního kamene naleznete v eshopu v kategorii Eshop - Tvrdá voda v bazénu, úprava a čištění.
V případě aplikace přípravku na snížení tvrdosti vody opětovně necháme vodu filtrovat a nemícháme s jinými chemikáliemi.
Dezinfekce bazénové vody
Konečně se dostáváme k otázce jak vyčistit zelený bazén po zimě. Provedeme jednorázové šokové zachlorování vody pomocí přípravku chlor šok – CHEMOCLOR CH GRANULÁT 70% s cca 68% podílem aktivního chlóru. Přípravek rozmícháme v nádobě s vodou a následně rozlejeme podél krajů bazénu. Doporučujeme provádět zachlorování večer a následně filtrovat. Nikdy nemíchejte s jinými chemikáliemi. Více informací o chlorování naleznete v článku Chlor šok, jak ho použít, dávkování do bazénu, složení a další rady.
Dále pokračujeme běžnou úpravou vody v bazénu pomocí chlorových tablet, bezchlorovou chemií atd.. Shrnutí v pěti krocích naleznete v článku Úprava vody v bazénu, 5 jednoduchých kroků
Kompletní přehled přípravků naleznete v eshopu v sekci bazénová chemie.